Koszty całkowite projektu: 58 732 979,59 zł
Koszty kwalifikowalne: 49 094 549,49 zł
Dofinansowanie: 41 390 421,77 zł
Czas realizacji projektu: 01.01.2021 – 31.12.2023
Nr projektu POIR.04.02.00-00-D023/20-00
Bazując na potencjale naukowym trzech wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, stworzono międzywydziałowe Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CDT-CARD), skupiające infrastrukturę badawczą w formie zintegrowanego zespołu laboratoriów centralnych, stanowiącą podstawowy komponent badawczy powstającego Kampusu Medycznego Kraków – Prokocim.
Dzięki środkom finansowym z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 4.2 POIR ,,Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki” udało się zakupić ponad 50 kluczowych urządzeń badawczych i wyposażyć 10 laboratoriów centralnych w nowoczesną aparaturę, gdzie prowadzone są badania z zakresu biologii molekularnej i analizy biochemicznej (m.in. genomika, proteomika i glikomika), zaawansowanych technik obrazowania (MRI/PET, mikroskopia konfokalna, świetlna, fluorescencyjna), farmakokinetyki i wstępnych badań toksykologicznych, nowoczesnych techniki badania funkcji motorycznych czy bioinformatyki i analiz in silico.
Jednostka CDT-CARD jako Centrum międzywydziałowe funkcjonuje w otwartej formule core facility polegającej na udostępnianiu unikatowych urządzeń i know-how naukowcom z krajowych i zagranicznych jednostek naukowych. CDT-CARD umożliwia połączenie badań przedklinicznych, prowadzących do opracowywania m.in. nowych leków i strategii terapeutycznych, z badaniami klinicznymi głównie o profilu niekomercyjnym, co z kolei pozwala na weryfikację efektywności tworzonych rozwiązań i otwiera drogę do współpracy z branżą farmaceutyczną i biotechnologiczną.
Działalność naukowa Centrum będzie się skupiać na kilku obszarach, m.in. poszukiwaniu nowych celów terapeutycznych, prowadzeniu badań przedklinicznych i selekcji nowych kandydatów na leki, rozwoju leku wspomaganego modelami, modelowaniu in silico przebiegu choroby oraz skuteczności leczenia, uczestniczeniu w niekomercyjnych badaniach klinicznych czy rozwoju pozafarmakologicznych metod terapii i profilaktyki. Ponadto działalność Centrum zapewni dostęp do kolejnych etapów rozwoju nowych leków: projektowania i syntezy nowych ligandów, oceny powinowactwa do szerokiego panelu celów biologicznych, testów funkcjonalnych, biodostępności ADMET, parametrów farmakokinetycznych, a także zwierzęcych modeli chorób oraz rozwój jednego z najbardziej zaawansowanych ośrodków kompleksowych badań przedklinicznych w kraju.
Sąsiedztwo szpitali uniwersyteckich sprzyja współpracy w ramach interdyscyplinarnych zespołów badawczych z wykorzystaniem materiału klinicznego. Pojawiające się dzięki takim badaniom nowe możliwości diagnostyki, które wkrótce mogą okazać się niezbędne w rutynowej praktyce klinicznej, szczególnie w ujęciu medycyny precyzyjnej.
Warto zaznaczyć, że w styczniu 2020 roku infrastruktura Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem została wpisana na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, która jest listą inicjatyw o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nauki w Polsce.
Więcej informacji dotyczących projektu pod tym linkiem https://cdt-card.cm-uj.krakow.pl/