Koszty całkowite projektu: 33 936 081,66 zł
Koszty kwalifikowalne: 27 956 095,00 zł
Dofinansowanie: 23 483 119,80 zł
Czas realizacji projektu: : 01.07.2025 – 30.06.2028
Nr projektu FENG.02.04-IP.04-0005/24- 00
Projekt dotyczy rozbudowy istniejącego Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CDT-CARD), którego główną składową stanowi obecnie 10 unikatowych w skali kraju laboratoriów badawczych, ukierunkowanych na praktyczne wykorzystanie wyników w zakresie badań nad patogenezą chorób cywilizacyjnych i związanych z wiekiem, identyfikacji nowych celów terapeutycznych, tworzenia kandydatów na lek i weryfikacji nowych metod terapii.
Dofinansowanie uzyskane w ramach projektu pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a co za tym idzie wzrost możliwości badawczych CDT-CARD i jego potencjału do tworzenia innowacji. Nowe funkcjonalności badawcze, rozszerzające dotychczasowe możliwości CDT-CARD to m. in.: pracownia mikrodysekcji laserowej (umożliwiająca implementację technik tzw. obrazowania przestrzennego ang. spatial omics); moduł proteomiki pojedynczej komórki (tzw. Single-Cell Proteomics (SCP) oparty o nowy ultraczuły spektrometr masowy), moduł dynamicznego obrazowania w podwyższonej rozdzielczości wraz z walidacją celów molekularnych na poziomie RNA, DNA i białka z analizą ruchów komórek w układach mikroprzepływowych, a także moduł kompleksowego badania interakcji leków z kluczowymi kanałami jonowymi (system QPatch Compact) – utworzą one kluczową platformę badawczą, umożliwiając prowadzenie nowoczesnych i w pełni kompleksowych badań nad opracowaniem nowych leków.
Co niezwykle istotne, proponowana do zakupu aparatura utworzy pierwsze w Polsce platformy przeznaczone do tak zaawansowanych analiz obrazowych, analiz SCP oraz badań elektrofizjologicznych. Dzięki wzbogaceniu CDT-CARD o nowe moduły badawcze nastąpi dalszy rozwój i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych a także wykorzystywanie zaawansowanych technologii w ramach tego unikalnego w skali kraju ośrodka badawczego. Przyczyni się to do zwiększenia zdolności sektora nauki do współpracy z podmiotami gospodarczymi, zwłaszcza z sektorów farmaceutycznego oraz biotechnologicznego, ponieważ przewiduje zarówno udział przedsiębiorstw w prowadzeniu badań (w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych), jak i możliwość udostępniania wytworzonej infrastruktury przedsiębiorstwom na zasadach komercyjnych, w warunkach równego i niedyskryminacyjnego dostępu. Prognozowana współpraca z sektorem gospodarki przełoży się na większą liczbę wdrożeń wyników prac B+R, wzmocnienie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, zwłaszcza w obszarach nauk medycznych i farmaceutycznych, a także na wprowadzenie na rynek innowacyjnych i efektywnych zarazem leków i terapii, odpowiadających na potrzeby starzejącego się społeczeństwa w skali globalnej.
Poszerzone w wyniku projektu funkcjonalności Centrum CDT-CARD zwiększą portfolio usług badawczych, stając się jeszcze bardziej atrakcyjną platformą dla współpracy z partnerami zewnętrznymi. Dzięki temu Centrum będzie w stanie lepiej realizować współprace badawcze z jednostkami naukowymi i sektorem gospodarczym w projektach B+R. Ponadto dodatkowa funkcjonalność CDT-CARD umocni jego pozycję na rynku badań w dziedzinie wczesnego odkrywania leków (early stage discovery) oraz wczesnego rozwoju przedklinicznego (early preclinical development), zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Zakupiona aparatura badawcza w postaci 14 sztuk zaawansowanych urządzeń badawczych będzie mieć charakter zintegrowany, a 7 doposażonych w ramach projektu laboratoriów centralnych współtworzących CDT-CARD, wyposażonych w nowoczesną specjalistyczną aparaturę, z dostępem do najnowszych technik badawczych, w tym zaawansowanych technik -omicznych (m.in. nowa pracownia mikrodysekcji laserowej) będzie unikatową jednostką w skali kraju.
Ponadto Projekt obejmuje działania szkoleniowe skierowane do kadry badawczej CDT-CARD tak, by naukowcy byli w pełni przygotowani nie tylko do obsługi zaawansowanej aparatury badawczej, ale przede wszystkim do jak najbardziej efektywnego zarządzania infrastrukturą badawczą w kontekście planowanej współpracy z sektorem gospodarczym i komercjalizacją wyników prac badawczo-rozwojowych oraz uzyskanie certyfikatu wg normy ISO/IEC 17025:2017 przez Laboratorium Analizy Małych Cząsteczek co ma istotne znaczenie z punktu widzenia konkurencyjności i zapewnienia najwyżej jakości świadczonych usług badawczych.
Więcej informacji dotyczących projektu pod tym linkiem https://cdt-card.cm-uj.krakow.pl/
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie