14 stycznia 2020 minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zatwierdził aktualną listę strategicznych infrastruktur badawczych umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. Na liście znalazło się 65 najwyżej ocenionych inicjatyw o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nauki w Polsce, wybranych spośród 164 zgłoszonych wniosków. W obszarze nauk biologiczno-medycznych i rolniczych znalazł się projekt utworzenia przez UJ CM Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CDT-CARD).
Celem planowanego centrum jest stworzenie interdyscyplinarnego, innowacyjnego ośrodka zajmującego się projektowaniem i testowaniem nowych terapii chorób cywilizacyjnych i związanych z wiekiem w badaniach przedklinicznych. Bazując na potencjale naukowym trzech wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, CDT-CARD będzie stanowić integralną część Kampusu Medycznego Prokocim.
Planowana infrastruktura badawcza składać się będzie z laboratoriów o charakterze centralnym (tzw. core-labs) z zakresu biologii molekularnej i analizy biochemicznej (m.in. genomika, proteomika i glikomika), zaawansowanych technik obrazowania (MRI/PET, mikroskopia konfokalna, świetlna, fluorescencyjna), farmakokinetyki i wstępnych badań toksykologicznych, nowoczesnych techniki badania funkcji życiowych czy bioinformatyki i analiz in silico.
Działalność naukowa centrum będzie się skupiać na kilku obszarach, m.in. poszukiwaniu nowych celów terapeutycznych, prowadzeniu badań przedklinicznych i selekcji nowych kandydatów na leki, rozwoju leku wspomaganego modelami, modelowaniu in silico przebiegu choroby oraz skuteczności leczenia, prowadzeniu niekomercyjnych badań klinicznych czy rozwoju pozafarmakologicznych metod terapii i profilaktyki.
Umieszczenie Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej znacząco ułatwi ubieganie się o środki finansowe służące realizacji planowanej inwestycji.