Dr hab. Monika Marcinkowska została laureatką konkursu INNOGLOBO 4 organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt z zakresu „drug repurposing” pt. „Nowe podejście do farmakoterapii apatii poudarowej – opracowanie i rozwój innowacyjnego produktu leczniczego”, którego liderem jest UJ CM, otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,5 mln złotych i będzie realizowany we współpracy z firmą farmaceutyczną z Belgii.
W ramach konkursu wnioskodawcy mają możliwość uzyskania finansowania na realizację projektów międzynarodowych o zróżnicowanych budżetach, dotyczących różnorodnych obszarów tematycznych, także zupełnie niszowych. Wymogami stawianymi aplikacjom konkursowym jest uczestnictwo w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego oraz wpisywanie się zakresu tematycznego projektu w aktualną Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
– Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego produktu leczniczego zawierającego lek repozycjonowany, który będzie dostosowany do specyficznych potrzeb pacjentów z apatią poudarową. Jest ona częstym następstwem udaru występującym u znacznego odsetka pacjentów, co w skali światowej przekłada się na miliony osób dotkniętych tym zaburzeniem. Brak skutecznych metod farmakoterapii sprawia, że to schorzenie jest ogromnym obciążeniem dla systemów opieki zdrowotnej i rodzin opiekujących się chorymi. Zatem rozwój skutecznych terapii apatii poudarowej pozostaje kluczowym wyzwaniem medycznym i społecznym o globalnym znaczeniu – wyjaśnia badaczka.
Dr hab. Monika Marcinkowska na co dzień związana jest z Katedrą Chemii Farmaceutycznej UJ CM (Wydział Farmaceutyczny) oraz pełni funkcję zastępczyni dyrektora Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem ds. naukowych.